Latest Topics
Topic
History
Written by
asfsfasfsfsfsfasfasfsfagsgas
cerere Moderator seby:)
cerere Seby:X
din: Ultimele subiecte(sistem nou)
10 trucuri folositoare pentru Windows Vista
Secrete despre Windows XP
Prezentare by *SounD-
nVidia Performance [FPS boost]
116 comenzi pentru Windows XP - RUN
Cum puteti contribui la dezvoltarea forumului
Dum Noi 11, 2012 9:06 am
Mier Aug 15, 2012 12:16 am
Mar Aug 14, 2012 11:24 am
Mar Aug 14, 2012 2:19 am
Mar Aug 14, 2012 2:02 am
Lun Aug 13, 2012 8:32 am
Lun Aug 13, 2012 8:19 am
Lun Aug 13, 2012 3:11 am
Lun Aug 13, 2012 3:06 am
Lun Aug 13, 2012 2:07 am











Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Cum sa ingrijesti corespunzator cainele Empty Cum sa ingrijesti corespunzator cainele Sam Aug 11, 2012 3:02 am

*SounD-


*SounD-

Administrator
Administrator
Un caine are nevoie de ingrijiri specifice in functie de rasa din care face parte si de tipul blanitei. Pentru a avea un caine sanatos si fericit este important sa-l hranesti adecvat, sa-l antrenezi si sa-i acorzi timp pentru ingrijirea corporala. Iata un ghid scurt care te va ajuta sa faci acest lucru.




1 Fa-i controale periodice

Mergi cu cainele la vererinar pentru controalele de rutina si pentru analizele necesare. Acest lucru te va ajuta sa-ti dai seama daca animalul are sau nu vreo problema pe care este posibil ca tu sa nu o sesizezi la timp. Multe dintre afectiuni se agraveaza rapid la animalele de companie, iar in faze foarte avansate urmarile pot fi fatale. Daca nu are inca un medic al lui, va trebui sa-i gasesti unul cat mai curand.



2 Ingrijeste-l corespunzator

Desi nu trebuie sa speli cainele foarte des (acesta spalandu-se in medie de 2-3 ori pe an) nu trebuie sa neglijezi acest tratament. Blana cainelui se murdareste in timp si chiar daca acesta se spala singur nu va putea sa indeparteze toate impuritatile.
Pentru spalare foloseste un sampon special, pe care-l poti cumpara din Pet Shop sau de la farmaciile veterinare. Se vor imbaia mai des doar cainii care:
participa la expozitii canine;
au facut baie in rauri, lacuri sau in mare;
au mers prin ploaie;
urmeaza un tratament recomandat de medic, care implica imbaierea.

https://theromanianenergy.forum.st/

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum